Düğüne Damadın Amcası Gelmiş!
Şehit Serdar Hacı Kasım Süleymani'nin sadece askeri yönü değil insani yönüne de değinen gerçek hayaktta yaşanmış anlatılmamış bir öykü,

DAMADIN AMCASI
 
Erkek çocuk evlilik için hazırdı. O ve annesi, onlara evlilik teklifinde bulunmak için kızın evine gitti. Kızın babası sordu: "Baban nerede?" Çocuk bakışlarını indirdi ve birkaç saniye sessizlikten sonra yaşla dolu gözlerle: "Suriye'de şehit oldu" dedi, odada bir süre sessizlik oldu çocuklar anladı.
 
Müstakbel kayınpeder, "Diğer aile üyelerinden ne haber? Amcan veya herhangi başka bir akraban?" dedi.
 
Çocuk, "Bütün akrabalarımız Afganistan'da. Bu şehirde kimsemiz yok" dedi.
 
Gelinin babası, samimi dindar birisi olduğundan oğlan ve kızın konuşmasına ve karar vermelerine izin verdi.
 
Anne ve babası kızlarının onunla evlenmesini sadece kızları ısrar ettiği için kabul ettiler ancak tereddütlüydüler.
 
Tüm aile üyelerini davet ettikleri düğün kutlamalarına, çeyize, mehrin şart ve koşullarına karar verdikleri resmi teklif töreninin tarihini belirlediler.
 
Bir ay sonra, belirlenen günden önceki gece, çocuğun eve gelirken baktığı ilk şey; aynanın yanında babasının fotoğrafı oldu.
 
Kayınpederinin sözlerini ve kızını babası hayatta olmayan birine verme konusundaki tereddütlerini hatırladı.
 
Gözyaşlarına boğuldu ve babasıyla konuşarak: Baba ben senin tek oğlunum. Beni nasıl böyle bırakabildiniz? En azından tek oğlunuzun evlenmesini bekleyebilir ve sonra şehitliğe gidebilirdiniz.
 
Ağlamaklı gözlerle bitkinlikten uykuya daldı.
 
Birden babasının şöyle dediğini gördü: "Oğlum, şikayet etme, ben fiziksel olarak seninle olmayabilirim ama hep oradaydım. Yarın için endişelenme, teklif törenin tarihi olacak. Yeni ailene sürpriz yapması için birini göndereceğim ve bir şehidin oğlu olmakla seni gururlandıracağım.”
 
Sana söz veriyorum oğlum! "
 
Oğlan uyandı, yastığı gözyaşlarıyla ıslandı ve saat gece 03: 35'i gösteriyordu.
 
Hemen bir kâğıt çıkardı ve rüyasında gördüğü her şeyi yazdı, tarih ve saati imzalayıp kaydetti, sonra zarfı bantla mühürledi ve damatlığının cebine koydu.
 
Kendinden çok emindi ve rüyayı annesiyle paylaştı.
 
Ertesi gün teklif töreninde tüm davetliler tek tek girmeye başladı.
 
Ev gelinin akrabalarıyla dolmaya başlayınca damat ve annesi damadın tarafından kimse olmayınca kendilerini yalıtılmış ve yalnız hissediyorlardı.
 
Kayınpeder, damadın yanına gidip: "Keşke bazı arkadaşlarınızı davet etmiş olsaydınız" dediği sırada bir telefon konuşmasını böldü.
 
İsimsiz özel bir aramaydı. Gelinin babasına saygısızlık etmek istemediği için; telefonu annesine verdi. Bir adam adreslerini soruyordu. Damat telefonu aldı ve arayanın kimliğini sordu, adam endişelenme, sadece adresini ver beni gördüğünde tanıyacaksın dedi.
 
Oğlan önceki geceki rüyasını hatırladı ve alçakgönüllülükle cevap verdi ve gelinin babasından ona yön tarif etmesini istedi. Gelinin babası bağlantı kesildikten sonra sesin tanıdık geldiğini söyledi.
 
Kapıya koştular ve birkaç dakika içinde bir 405 Pegout geldi ve üç koruma görevlisi arabadan indi ve ardından ana yolcu çıktı.
 
Gelen Hacı Kasım Süleymani'ydi. Damadı, bir babanın oğlunu kucaklaması gibi kucakladı. Gelinin babası Devrim Muhafızları'nın bir üyesiydi ve Generali yaşlı gözlerle karşıladı.
 
General Süleymani'nin damadın amcası olduğu haberi yayıldığında sokak aniden insanlarla coştu.
 
Hacı Kasım eve girdi ve damadın amcası olarak törene katıldı.
 
Çeyiz için pazarlık etti ve sevgi dolu bir babanın oğlu için yapacağı her şeyi yaptı; geline ve damadın her birine birer altın para hediye etti.
 
Damat, evden çıkarken cebinden mühürlü zarfı çıkarıp Hacı Kasım’a verdi.
 
Hacı Kasım daha sonra okumak istedi ama damat orada okuması için ısrar etti.
 
Mektubu açtı ve rüyayı okudu. Gözyaşlarına boğuldu ve damadın elini tutarak onu kenara çekti ve dün gece ben de babanı rüyamda gördüm dedi: "Yarın benim oğlum evlenme töreni. Onun bu şehirde kimsesi yok. Lütfen törende benim rolümü oynayın, o rüyamda bana senin telefon numaranı verdi.”
 
“Ama oğlum ben yaşayana kadar bu hikâyeyi ben yaşarken kimseyle paylaşmayacağına söz ver.”  Ona bir yüzük verdi ve o ailede şimdiye kadar görülen en görkemli tören olan törenden ayrıldı.
 
*Olay, İran Tahran'da bir şehidin oğlunun başına gelen gerçek bir hikâyeye dayanır...
 

Diğer Yazılarımız