Şehid Selami Yurdan Ailesine Uluslararası Fedakarlık Ödülü
Şehid Serdar Süleymani'nin şehadetinin 1. yıldönümü dolayısıyla, “Uluslararası General Süleymani Fedakarlık Ödülü” Siyasetleri İcra Konseyi Başkanı Dr. Ali Ekber Velayeti tarafından Şehid Selami Yurdan ailesine şehid aileleri ödülü verildi.

“Uluslararası General Süleymani Fedakarlık Ödülü” Siyasetleri İcra Konseyi tarafından yapılan açıklamada, Şehid Serdar'ın şehadetinin birinci yıldönümünde, bütün dünyada onun hatıratını yaşatmak, cihad, fedakarlık ve şehadet ruhunu canlı tutmak amacıyla her bir ülkeden bir şehid ailesine ödül verildiği, Türkiye'den ise bu ödülün Bosna Şehidimiz Şehid Selami Yurdan ailesi adına Recai Yurdan'a verilmesinin uygun görüldüğü belirtildi. 

 

Verilen ödül ile ilgili olarak, Konsey Başkanı Dr. Ali Ekber Velayeti tarafından şu açıklama yapıldı:

 

Bismillahirrahmanirrahim

وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْر۪ي نَفْسَهُ ابْتِغَٓاءَ مَرْضَاتِ اللّٰهِۜ وَاللّٰهُ رَؤُ۫فٌ بِالْعِبَادِ

İnsanlardan öyleleri de vardır ki, canlarını Allah'ın rızasını kazanma yolunda feda ederler. Allah kullarına karşı şefkatlidir.”

Bakara- 207

Değerler, her kes tarafından kabul gördüğü, gerçeklerin kabul edilebilir hususları ihtiva ettiği için kişilerin önceliklerini belirlemekte ve onların davranışları için çözüm yolları ortaya koymaktadır. Değerler o kadar büyük bir önem taşımakta ki bu değerleri dikkate almaksızın insanların davranışları hakkında görüş belirtmek ve tetkikler yapmak noksan olacağı gibi makro düzeyde de toplumun sosyal ve siyasal işleri için gerekli planlama ancak o toplumun değerlerinin dikkate alınması ile mümkün olabilmekte. Nitekim kişiler, değerlerin korunması yönünde mücadele vermekte ve bu değerlerin korunması uğrunda hatta kendi mal ve canını bile feda edebilmekteler.

Can ve mallarını feda edenler, dini ve Kur’ani literatürde, kendine has çok özel manevi bir değere sahipler; bunun için de, isar ve fedakârlık defalarca bu kültürde takdir edilmiştir. Fedakarlık gösteren kişi, üstün hedefler ve değerler uğruna ve kendi mabuduna ulaşmak gayesiyle öz ilgi alanlarından, sevdiklerinden vazgeçmekte.

Bu doğrultuda, İslam için vermiş olduğu mücadele ve fedakârlıkları, mazlumlara desteği, müstekbirlere karşı sürdürdüğü mücadele ve de değerli ailesinin göstermiş olduğu fedakârlıklardan ötürü, “Dünya General Süleymani Fedakarlık Ödülü” çok değerli şehid SELAMİ YURDAN ve saygıdeğer ailesine takdim olunur.

 

Ali Ekber VELAYETİ

“Uluslararası General Süleymani Fedakarlık Ödülü”

Siyasetleri İcra Konseyi Başkanı

 

Diğer Yazılarımız