Muğniye Ailesi ve Şehid Serdar Süleymani
Lübnan El Ahbar gazetesinde yayınlanan Kasım Kasım imzalı bir makale, Muğniye ailesi ve Süleymani ilişkisinden değerli kesitler sunuyor.

ORGENERAL SÜLEYMANİ'NİN İMAD MUĞNİYE 'NİN AİLESİYLE ÖZEL İLİŞKİSİ VARDI: ANLATILMAMIŞ ÖYKÜLER
 
Lübnan El Ahbar gazetesinde yayınlanan Kasım Kasım imzalı bir makale, Muğniye ailesi ve Süleymani ilişkisinden değerli kesitler sunuyor.
 
Geçen yıl 3 Ocak'taki suikasttan sadece iki gün önce, Korgeneral Kasım Süleymani Lübnan'ı ziyaret etti ve Hizbullah'ın üst düzey komutanı şehit İmad Muğniye ve Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah'ın ailesiyle vakit geçirdi.
 
Yemekte Muğniye ailesi, İranlı generalin son ziyaretinden bu yana uzun zaman geçtiğini söyledi. General Süleymani, Lübnanlı El Ahbar gazetesinde İran generalinin ilk şehadet yıldönümünde yayınlanan Kasım Kasım tarafından yazılan bir makalede, Kasım’ın, önümüzdeki dönemde güvenlik endişeleri nedeniyle kendisiyle görüşmek için İran'a gideceklerini söyleyerek yanıt verdiğini aktardı.
 
Orgeneral Süleymani o kadar sakindi ki, bu beklenmedik ziyarette bulunan herkes bunu tuhaf karşıladı. Makaleyi yazan Kasım, “Süleymani, onların evi kendi evi gibi olan Muğniye ailesi için normal bir adam değildi. Süleymani uzun yıllar boyunca orada dua etti, yemek yedi ve ağladı. Ailenin üzüntü ve sevincini paylaştı.”
 
Süleymani, Muğniye Birlikte Ölümle Yüzleşti
 
Süleymani ve Muğniye ailesi arasındaki ilişki, Süleymani, 1998 yılında Devrim Muhafızları Kuvvetleri Komutanı Kudüs Gücü komutanı görevi yüklendiğinde başladı. Al-Ahbar'ın haberine göre Süleymani, o yıldan bu yana 12 Şubat 2008'de Şam'da İsrail Mossad tarafından suikastle öldürülen Hizbullah'ın askeri komutanı İmad Muğniye'nin evine sürekli gitti.
 
Kasım, iki komutan arasındaki ilişkinin, defalarca birlikte ölümle karşılaştıktan sonra yakınlaştığını söylüyor. Bu olaylardan biri 2006 yılında Temmuz Savaşı'nda meydana geldi. O gece İsrail'in Lübnan'a yönelik yoğun bombardımanı nedeniyle Muğniye ve Süleymani (ortağıyla birlikte) başka bir yere taşındı. Süleymani hareket ederken Muğniye'yi omzundan çekerek ona hitap etti: “Geri çekil, yolu emniyete alacağım. Hayatta kalmalısın. "
 
Kasım, isimleri (Hacı Rıdvan) olarak bilinen Süleymani ve Muğniye'nin Kum'dan Tahran'a giderken şüpheli bir araba fark ettikleri bir başka olayı anlatıyor. Yollarını değiştirdiklerinde, Muğniye'nin yüz ifadeleri hiç değişmemişti, Beyrut merkezli Filistinli gazeteci Süleymani'nin bizzat kendisinin bu olay hakkında anlattığı bir hikayeyi aktarıyor.
 
Muğniye'nin 2008 yılında şehit edilmesinden sadece birkaç dakika önce Süleymani, Hizbullah komutanına eşlik ediyordu. Kasım, İsrailli araştırmacı gazeteci Ronen Bergman'ın bir raporuna atıfta bulunuyor. Süleymani suikastın ardından Muğniye ailesinin bir üyesi oldu. Amca anlamına gelen "Amo" lakabını aldı ve sorunlarıyla ilgilenmeye devam etti. Kasım, Süleymani’nin İran'daki evinin Muğniye ailesinin de uğrak yeri haline geldiğini söylüyor.
 
Cihad Muğniye ile ilişki 
 
Kasım, Hacı Rıdvan'ın oğlu Cihad Muğniye'nin Süleymani ile özel bir ilişkisi olduğunu söylüyor. Suriye savaşı sırasında Cihat, işgal altındaki Golan'daki Direniş savaşçılarının saflarında çalıştı. Süleymani ve Cihad Muğniye, Ocak 2015'te İsrail'in Golan'ın Kuneytra'ya saldırmasıyla şehit edilmesinden birkaç gün önce, Suriye'deki Direniş için bir toplantıya katıldı. Kasım, toplantıya katılanlardan birinin, Cihad'ın Süleymani'ye işgal altındaki Golan'a bir göreve gitmek istediğini söylediğini aktarıyor.
 
Kasım, Suriye'deki toplantıya katılan Direniş savaşçısının sözlerini şöyle aktarıyor: "Önceki toplantıların aksine, General Süleymani, hiç kimsenin 'hayır' diyemeyeceği ölçüde son derece cazip olan Cihad’ın misyonunu yetkilendirdi.
 
Süleymani, Cihad'ın şehit olmasının ardından Muğniye ailesinin evine gitti. İmad Muğniye'nin annesi ve Cihat'ın büyükannesi Hacı Amine Selame'ye başsağlığı diledi. Al-Ahbar'ın yazarı Kasım’a göre, İranlı general o geceyi Cihad'ın odasında ağlayarak ve Allah'ı kendisine tıpkı İmad ve Cihad Muğniye gibi şehitlik vermeye çağırarak geçirdi.
 
Son Ziyaret 
 
Süleymani'nin geçen yıl şehit edilmesinden iki gün önce Muğniye ailesini ziyaretine geri dönersek, yazar Kasım “Önceki ziyaretlerin aksine Süleymani zamana aldırış etmedi. Beyrut'un güney dış mahallesindeki (Dahiyeh)’de Muğniye ailesinin evinde uzun süre kaldığı özel bir geceydi. Onlara Irak'a gittiğini söyledi. Oraya gitmekten kaçınmasını istediler. Ancak resmi kimliğiyle gittiğini ve suikasta kurban gitmesinin "mantıksız" olduğunu söyleyerek yanıt verdi. Ancak Beyaz Saray'da Donald Trump gibi bir adamın varlığıyla mantığa yer yok. Süleymani, Seyyid Nasrallah'ı ziyarete gitti. Hizbullah genel sekreteri ile görüştükten sonra İmad'ın kızı ve Cihad'ın kız kardeşi Fatıma Muğniye'den bir telefon aldı. Bu telefon görüşmesi sırasında Fatıma, Süleymani'yi fikrini değiştirmesi ve Irak ziyaretini iptal etmesi için aradığını yineledi. "Görünüşe göre ölüme gidiyorum" terimini kullanarak, havanın güzel olduğunu ve ayın parladığını söyleyerek cevap verdi. "
 
“2 Ocak 2020 Perşembe gece yarısından sonra, ABD savaş uçakları Bağdat Uluslararası Havaalanı yakınlarında Orgeneral Süleymani'yi suikasta uğrattı. "Amo", İmad ve Cihad Muğniye'nin şehit edildiği gibi şehit edildi. Haber, Muğniye ailesini 12 Şubat 2008'de Hizbullah'ın üst düzey komutanının şehit olduğu güne götürdü. Kasım Al-Ahbar’daki makalesini, “Evet, o aileye göre kayıp aynıydı ”şeklinde tamamladı.
 

Diğer Yazılarımız