General Kasım Süleymani’nin Mirası: Bir Kadının Perspektifi
Zohreh Harazmi, Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı savaşırken öldürülen Kudüs Gücü askerlerinin eşleriyle, Kasım Süleymani'nin kendileri için ne anlama geldiğini ve İranlılar için ölümünün ne demek olduğunu konuştu.

https://www.mintpressnews.com/legacy-general-qassem-soleimani-womans-perspective/274049/

 

Zohreh Harazmi, Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı savaşırken öldürülen Kudüs Gücü askerlerinin eşleriyle, Kasım Süleymani'nin kendileri için ne anlama geldiğini ve İranlılar için ölümünün ne demek olduğunu konuştu.

5 Ocak 2021

 

Zohreh Kharazmi

Merhum İranlı General Kasım Süleymani’nin kızı Zeynep Süleymani RT ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda Kasım Süleymani, “Babamı öldürdükten sonra Amerika, Ortadoğu'nun gücü General Süleymani'yi öldürdükten sonra her şeyin durdurulacağını düşündü. Ama çok yanılıyorlar... Bunun General Süleymani'nin sonu olacağını düşünmekte çok yanılıyorlar, bu başlangıç” dedi.

General Süleymani'nin öldürülmesinden sonra, yabancı bir medya kuruluşunun Süleymani'nin kadın aile üyeleri ve destekçilerinin bakış açısını dikkate alması olağanüstü bir durum olurdu. Kadınlar, dünya çapında barış ve çatışma literatüründe genellikle yetersiz temsil edilmektedir. Bununla birlikte, Batı Asya'daki kadın seslerinin hem Batılı gözlemciler hem de onların bölgedeki erkek meslektaşları tarafından kasıtlı olarak görmezde gelinmesi daha da kötüdür.

Süleymani’nin karakterini, misyonunu ve stratejilerini tanımlamanın ağır görevi, hem düşmanlarının hem de destekçilerinin ilgisini çekti. Amerikalılar ona "kaos ajanı" veya "gölgelerin" adamı diyor. Ancak, deneyimi, kabiliyeti ve liderine olan mutlak güveni açısından yurtdışında mukabili olmayan "eşsiz" bir figür olarak onu takdir etmeleri kaçınılmazdı. Washington Enstitüsü'nden Michael Knights'ın da belirttiği gibi, "ABD'de onun gibi birileri yok."

Aynı zamanda, geniş nüfuz alanı ve bölgedeki "benzersiz" askeri ve istihbarat gücü, aynı Amerikan karşıtı kamptakiler tarafından yutulması kolay bir hap değildi. Rusların, ABD'nin “bölgedeki durumu kötüleştiren” eylemlerinin sonuçlarıyla ilgili endişeleri ya da “öldürülmesinin” “her türlü hukuki dayanaktan yoksun olması”, İran'ı hala stretejik ortak olarak adlandırmayan bir müttefikin, ödellendirici işbirliğine rağmen azami olumsuz tepkisinin örnekleriydi.

Bununla beraber General Süleymani'nin İranlılar için istisnai konumu, normal askeri temellere veya güç yapılarına karşı çıkan farklı bir düşünce alanında yatmaktadır. Bu, burada kocaları Kudüs Gücü'nde görev yapan veya Suriye ve Irak'ın uluslararası savaşlarında gönüllüler olarak "şehit" edilen kadınların duyulmamış seslerinden alınan "güçlü bir nesnelliğe" işaret ediyor.

"Ahlaksızlık ve erdemi ayıran çizgi"

Eşi Kudüs Gücü'nde görev yapan ve 2014 yılında Suriye'de şehit olan Zahra, yakın zamanda Suriye ve Irak'ta savaşan direniş cephelerini tanımak için kullanılan bir terim olan ‘Kutsal Yer Savunucuları’ adıyla bilinen ‘Múdafen Haram’ın eşleri, Kasım Süleymani'yi "ahlaksızlık ve erdem arasındaki kesin ayrım çizgisi" olarak tanımlıyor, diyor.

“General Süleymani gerçek bir stratejistti. Yine de, ona hizmet etmekten onur duymamızı sağlayan tek başına tartışılmaz askeri yeteneği değildi. " 2015 yılında Irak'ta eşini kaybeden Mina, bunu şöyle ifade ediyor: “Süleymani'nin insanlık haysiyetini savunma yolunda babaları gibi kendimi ve çocuklarımı feda etmeyi içtenlikle arzuluyorum. Amerikan destekli teröristlerin masum kadınları ve çocukları ölümcül koşullarda katletmelerine ve onlara onursuzluğu dayatmalarına tahammül edemezdi.”

İlişkilerinin güzel hatıralarını hatırlamaları, beni onlara kocalarının uzaktaki savaş alanlarının ön saflarında savaşmak için ayrılmalarının meşruiyetini ve gerekliliğini sormaya teşvik etti. Maryam adında bir dul, eşinin Suriye'de savaşırken gönüllü olduğunu, kişisel vizyonundan hareketle, gönüllü olduğunu hızlı bir şekilde cevapladı ve yurtdışındaki teröristleri caydırmasaydı İran'ın kendi sınırları içinde onlarla savaşmasının çok uzun süre almayacağını birçok kez doğruladı. Doğum gününden sadece bir gün önce Suriye'de deneyimli bir gazi ve jeopolitik uzmanı olarak hayatını kaybeden eşinin, "Amerikalıların kendi itiraflarına göre yarattığı ve İslamofobi, sindirme ve terörü küreselleştirmek için İsrail tarafından desteklenen IŞİD'in ortadan kaldırılması için fedakârlık yapmaya kararlı olduğunu" savundu.

"Büyük bir şok", "ezilmiş olmanın tahammülü aşan duygusu", "irkildim, omurgam kırıldı": Bunlar, görüşmecilerin Süleymani suikastı haberini alma konusundaki yorumları. Ancak çok geçmeden tonlarını değiştirdiler, güçlerini ve güvenlerini geri kazandılar ve Ayetullah Hamaney'in söz verdiği, "[General Süleymani'nin] ve diğer şehitlerin kanıyla ellerini lekeleyen suçluları bekleyen" “şiddetli intikam”a atıfta bulundular.

Taştan bir miras

Süleymani'nin İran'daki mirası taşa gömülmüş durumda ve Kudüs Gücü Lübnan, Afganistan, Pakistan, Irak ve Suriye'den bir dizi müttefik ve gönüllü ile bölgeye galip geldi. Ancak, Zahra'nın önerdiği gibi, Trump’ın aceleci politikaları ve Amerikalıların pervasız savaş ve terör eylemleri cevapsız kalmayacak. ABD Genelkurmay Başkanının veya CIA Direktörünün öldürülmesi gibi, Süleymani suikastının A Sınıfı bir suçla benzer olduğunu değerlendiren Amerikan basınını hatırlıyor. Ancak onun gözünde, "Müslüman olsun ya da olmasın, tüm akıl ve özgürlük sahibi olanlar (veya Ahrar, yani servet ve gücün kısıtlamalarından özgür olanlar) için, 'Kasım Süleymani'nin ayakkabısı Trump'ın başından daha değerlidir’, varsayımı reddedilse bile” dedi Hizbullah Genel Sekreteri'nden alıntı yaparak.

Gençlerimiz arasında "yeni bir bilinç", "yeni bir söylem" yaratıldı diyerek, diğer arkadaşlarıyla fikir birliği içinde Meryem, "Bölgedeki hiçbir Amerikan askerinin veya tesisinin güvende ve emniyette bırakılmayacağına dair” bir önermeyle cümlesini sonlandırdı. "Ayetullah Hamaney'in dediği gibi “Bölgedeki ABD varlığını sona erdirmek”, çocuklarımızın üniversitelerde tezlerinin konusu, sanatlarının konusu ve eylemlerinin hedefi haline geldi. Görüşmeciler, "Bu son değil. Bu başlangıçtır ” vurgusunu yaptılar.

Öne çıkan fotoğraf | Bir kişi, 16 Şubat 2020, Beyrut'un güney banliyösünde, suikasta uğramasının yıldönümü münasebetiyle düzenlenen törende katledilen İran Devrim Muhafızı General Kasım Süleymani'nin fotoğrafını tutuyor. Hassan Ammar | AP

Bu makalede ifade edilen görüşler yazarın kendisine aittir ve MintPress News içerik politikasını yansıtmayabilir.

*Zohreh Kharazmi, Tahran Üniversitesi Amerikan Çalışmaları Bölümü'nde yardımcı doçenttir.

Diğer Yazılarımız